Jak wychować dziecko i nie zbankrutować. Jak wybrać najlepsze produkty dla swojej pociechy i nie dać się zwariować.

„PAMPERS” – TETRA – PIELUSZKI WIELORAZOWE

SHARE
, / 1102 1
Każdemu przyszłemu rodzicowi śnią się po nocach pieluszki jednorazowe i pieniądze, jakie na nie pójdą. W pierwszym tygodniu życia maleństwa widząc jak one szybko znikają, sny te przeobrażają się w koszmar:). W głowie zaczyna nam się kotłować i zaczynamy rozważać powrót do przeszłości, czyli tetra. Z tych wątpliwości korzystają eko-zwolennicy, dorzucając poczucie winny za zaśmiecania naszej planety zachęcając nas do kupna pieluch wielorazowych. I co tu wybrać, co jest najlepsze dla naszego środowiska i portfela:). Postanowiłam temat porządnie zbadać i jak to się okazało wszystko ma swoje plusy i minusy.

Pieluchy jednorazowe – ich największym atutem jest ogromna wygoda, ściągamy, wyrzucamy i zakładamy kolejne. Wygodne w gościach, wygodne na spacerze, niewielkie rozmiary. Coraz to nowsze, lepsze powodują, że mocz dziecka zamieniany jest w żel, przez co skóra nie ma bezpośredniego z nim kontaktu, co minimalizuje ryzyko odparzenia. Wyczytałam również gdzieś, że taki „pampers” usztywnia u noworodka bioderka. Do ogromnych minusów trzeba na pewno zaliczyć ich wpływ na środowisko (rozkład ok. 500 lat). Wada jest również to, że pupa naszego dziecka ma styczność jednak z czymś sztucznym. No i koszty, mocno uśredniając cena jednej pieluszki to ok. 50 gr. Na rynku mamy jednak wiele możliwości zminimalizowania tych kosztów. Korzystać można z promocji, lub przetestować i używać tańszych odpowiedników, które wnioskując z opinii w Internecie wcale nie trącą na jakości.
Pieluchy jednorazowe ekologiczne – są to pieluchy, które są biodegradalne w ok. 60%, pakowane są w pudełka z papieru makulaturowego. Ich minusem jest na pewno koszt (1 szt średnio około 1,50 zł) oraz dostępność (tylko w Internecie).

Pieluchy tetrowe – nasze mamy pampersów nie miały i z powodzeniem tetra u nich królowała. Na pewno jest to opcja bardziej ekologiczna, ale nie do końca. 100% ekologii można przyznać majtkom z dziurą:), w czasach gdzie trąbi się o oszczędności energii i wody ekologiczność tetry spada do 50 % (pampersy oczywiście mają 0%). Pupa naszego bobasa ma też bezpośredni kontakt z moczem, dlatego trzeba być czujnym, bo łatwo o odparzenia. O tym ile pracy jest przy dziecku używając tetry nie trzeba chyba pisać, zaliczam jednak to do minusów. Koszty potencjalnie są niewielkie, ale warto przy tetrowym pieluchowaniu zaopatrzyć się również w pieluchy flanelowe czy majtki ceratowe. Przy używaniu tetry malec ponoć szybciej oducza się pieluch, dzięki odczuciu mokrości.

Pieluchy wielorazowe – modowy hit, chcesz być „eko” to stosuj pieluchy wielorazowego użytku. Zwolennicy zachwalają, że wygodne, koszty mniejsze, środowisko ocalone:). Jeśli chodzi o ekologię to dla mnie ten sam poziom, co u tetry. Jeśli chodzi o wygodę to znacznie lepiej niż tetra, ale każdy, kto choć raz zeskrobywał z materiału kupę noworodka wie, że do jednorazówek im daleko:) (chociaż można zaopatrzyć się w specjalne papierki). Pomocne są również przy prawidłowym rozwoju bioder i nauki treningu czystości, do tego niektóre wzornictwo jest przesłodkie:). Do wyboru mamy różne rodzaje, najtańsze, jakie znalazła to koszt ok. 25 zł, w sklepie kosztują ok. 70 zł, średnia cena niezależnie od rodzaju to około 50 zł. Jest to jednak produkt używany kilkakrotnie, dlatego istotna wydaje się jakość, a ponieważ mamy do czynienia tu z materiałem trudno wyczuć czy niska cena nie oznacza niskiej jakości i szybkiego zużycia. Często też do zalet zaliczany jest jednorazowy wydatek, tyczy się to jednak pieluch tzw. One-size, tylko, że one zbierają średnie opinie, jeśli chodzi o najmłodsze pociechy, stąd można oczekiwać, że ten jednorazowy wydatek może się podwoić albo potroić. Dodatkowo jest to jednak spora suma jednorazowo w momencie, kiedy mamy mnóstwo innych wydatków, często łatwiej nam taka kwotę rozłożyć na raty (dlatego wymyślono chyba kredyty:)). Znalazłam gdzieś również możliwość zakupu w zestawie, co zmniejsza koszty, można tez kupować używane, lecz dla mnie jest to trochę osobista rzecz, która jednak powinna być nowa.

Najbardziej jednak irytujące w pieluchach tych jest to, że gdziekolwiek o nich czytam czy oglądam konkluzja jest jedna „obliczyliśmy koszty i to naprawdę się opłaca” nikt tylko nie podaje konkretów, postanowiłam taka kalkulacje sama przeprowadzić.


Koszty po 11 miesiącach
Dodatkowe koszty
Przewidywane koszty
Suma po 2 latach
Jednorazowe*
520 zł –tyle wydaliśmy przez 11 miesięcy
+ 30 zł – majteczki ceratowe 3 szt. (tetra była zakupiona w innym celu, a użycie jej nie powoduje dodatkowych kosztów)
50 zł miesięcznie – zakładając, że wydatek utrzyma się na tym samym poziomie lub się zmniejszy,
1200 zł
Jednorazowe ekologiczne
1300 zł – obliczone w oparciu o zużycie powyższych jednorazówek
170 zł miesięcznie
3510 zł
Tetra
80 zł – zakup 40 szt. (cena ok. 2zł/szt) tyle na początek potrzeba do samego pieluchowania,
+ 50 zł – zakup 10 szt. pieluszek flanelowych (ok. 5 zł/szt)
+ 50 zł – zakup 5 majteczek ceratowych (10zł/szt)
45 zł /miesięcznie do 6 m.
55 zł/ miesięcznie powyżej 6 m.
(prąd, woda, proszek) ***
715 zł – koszty dodatkowe
1440 zł
Wielorazowe**
1200 zł – 24 pieluszek ok. 50 zł/szt – uniwersalny rozmiar.
45 zł /miesięcznie do 6 m.
55 zł/ miesięcznie powyżej 6 m.
(prąd, woda, proszek) ***
715 zł – koszty dodatkowe
2460 zł (+ ew. koszta dodatkowych wkładów)
przy  rozmiarowych pieluchach po roku koszt wzrasta o
800 zł.
przy  rozmiarowych pieluchach po 4 miesiącu koszt wzrasta o kolejne 1000 zł,
przy użyciu pieluch typu kieszonka potrzebny jest zakup dodatkowych wkładów ok. 10 zł/szt.
4260 zł – przy użyciu pieluch w różnych rozmiarach
*Kalkulacja ta jest przeprowadzona przy użyciu pieluch jednorazowych Dada z Biedronki i nocnikowaniu  od 8 miesiąca i posiłkowaniu się tetrą. Pierwszy miesiąc życia maleństwa odpada, bo zużywaliśmy pieluchy z prezentów, używałam też droższych Pampersów, ale i z promocji tańszych Huggiesów wiec się wyrównuje.
**Jeśli chodzi o zużycie pieluch to przyjęłam dane:
Noworodek  i niemowlak do 4 miesiąca życia – 10-12 pieluch na dobę
Niemowlak powyżej 4 miesiąca życia – 8-10 /dobę
Maluch powyżej 1 roku życia 6-8/ dobę przy korzystaniu częściowo z nocnika.
Mimo że z doświadczenia zużycie jednorazówek jest niższe, to dla pieluch wielorazowych te założenia są dobre, bo zmieniamy je częściej niż jednorazowe. Przy praniu co drugi dzień podwoiłam tą liczbę.
*** Koszty prania są obliczona na nastawianie pralki, co dwa dni, czyli średnio 12 pralek miesięcznie. Żeby nie koloryzować zakładając, że pralki te nie nastawiam same, ale z ubrankami zgodnie z moim doświadczeniem odjęłam w pierwszych czterech miesiącach 6 pralek (u mnie schodziły ok. dwie pralki tygodniowo), po czwartym miesiącu 4 (od tego czasu nastawiam tylko jedną tygodniowo). Dane dotyczące zużycia wody i prądu wzięłam z danych technicznych pralki i moich rachunków:). Zaniżyłam tez odpowiednio koszty proszku 1,5 kg -15 zł ok. 11 pralek.
Podsumowując:
– zwrot kosztów pieluszek wielorazowych zwraca się przy drugim dziecku, o ile takie nam się przydarzy:) a pieluchy nie ulegną nadmiernemu zużyciu.
– koszty zużycia jednorazówek mogą być większe, gdy kupujemy te najdroższe nie bacząc na promocje, albo z powodu alergii nie mamy wyjścia.
– gdyby mój fundusz rodzinny pozwalał na zakup pieluch wielorazowych to w trosce o środowisko i wygodę (w stosunku do tetry)  chętnie bym się w nie zaopatrzyła, a najchętniej w jednorazowe ekologiczne.
– dobrym rozwiązanie i najbardziej oszczędnym dla portfela i środowiska jest stosowanie wszystkich trzech rodzajów pieluch naraz. Zacząć od jednorazowych, posiłkując się tetrą, stopniowo unikając jednorazowego wydatku zaopatrywać się w wielorazowe.
– a ponieważ ostatnio zużycie jednorazówek u mnie spada, rozważam zakup pieluszek wielorazowych (do stosowania w domu), dlatego ostatnio jestem w temacie, dokładnie o rodzajach tych pieluch już niedługo napisze:).
– poniżej mój subiektywny ranking pieluch:
Cena
Wygoda
Ekologia
I miejsce
jednorazowe
jednorazowe
eko jednorazowe
II miejsce
tetra
eko jednorazowe
tetra
III miejsce
wielorazowe
wielorazowe
wielorazowe
IV miejsce
eko jednorazowe
tetra
jednorazowe