Jak wychować dziecko i nie zbankrutować. Jak wybrać najlepsze produkty dla swojej pociechy i nie dać się zwariować.

JAKA WODA DLA NIEMOWLAKA?

SHARE
, / 20356 2

Dietetycy są zgodni, dzieci powinny gasić pragnienie wodą, zresztą dorośli też, dlatego ważne jest, aby do tej czynności dzieci przyzwyczajać jak najwcześniej. Prosta sprawa to nie jest, bo nauczyć 6 miesięcznego malca, który przez całe swoje dotychczasowe życie ssał słodkie mleko z cycusia mamy, picia wody bez nuty słodyczy jest jak się przekonałam sporym wyczynem. Kluczowa jest tu cierpliwość, jak to bywa u małych dzieci wytrwałość jest nagradzana, ale o tym i co jak nie woda, kiedy indziej. W tym poście będzie o wyborze wody dla małego szkraba, bo byle jakiej nie można kupić🙂.

Nasze maleństwa łatwego życia nie mają, w pierwszych latach borykają się z niedojrzałość wielu układów w tym moczowego, pokarmowego czy nerek. Żeby wspomóc ich rozwój a raczej nie zaszkodzić, niemowlakom należy poddawać do picia wodę niegazowaną, niskomineralizowaną i niskosodową. Tylko taka woda nie obciąża nerek i nie podrażnia żołądka. Zazwyczaj na butelkach mamy te hasła wypisane, poparte fotografią ślicznego bobasa czy szczęśliwej rodzinki. W praktyce oznacza to, że łączna zawartość składników mineralnych nie przekracza 500 mg/l, a zawartość sodu wynosi <10 mg/l. Ważne jest również to żeby na etykiecie podane było z jakiego źródła pochodzi woda i termin ważności. Dobrze jest też, kiedy wybrana przez nas woda ma atest Państwowego Zakładu Higieny czy certyfikat Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka.
Sposób podania takiej wody nie jest bez znaczenia. Noworodkom i niemowlakom należy zawsze podawać taką wodę po przegotowaniu, roczne dziecka może już pić z „gwinta”🙂. Mnie jednak zastanawia inny wymóg wyczytany w mądrych artykułach, woda dla dziecka po otwarciu musi być przechowywana w lodówce nie dłużej niż 24 h. Szkoda tylko, że nigdzie nie jest napisane dlaczego?, czy chodzi o jakieś bakterie, drobnoustroje…?. Czy woda w 1,5 l butelce otwarta z rana, zaszkodzi dziecku następnego dnia popołudniu, nawet jak ją przegotujemy?. Kolejna niezrozumiała dla mnie zasada, zapisana na puszkach z mleka modyfikowanego: „wodę przegotować można tylko raz”, a co za drugim razem się przegotuje, wysoka temperatura zabije więcej zarazek?:). Słyszałam, co prawda o tzw. białym wrzeniu, ale tyczyło się to walorów smakowych kawy, niby że kawa smakuje gorzej zaparzana powtórnie przegotowaną wodą. Czy tu też chodzi o walory smakowe mleka? Proszę o uświadomienie, bo strasznie mnie ta sprawa nurtuje🙂.
Pozostaje tylko pytanie ile tej wody ma nasze maleństwo wypijać. Szczerze mówiąc ja tam te statystyki lekko traktuję. Nasza pociecha sama będzie najlepiej wiedziała ile chce tej wody wypić i ile potrzebuje, trzeba tylko często proponować🙂. Jednak dla porządku je podam:
 • Dziecko karmione tylko piersią nie potrzebuje wody pić, potrzeba ta pojawia się, kiedy zaczynamy wprowadzać stałe pokarmy,
 • Dziecko karmione mlekiem modyfikowanym, powinno mieć przygotowana mieszankę, właśnie na takiej wodzie,
 • Niemowlęta ważące do 10 kg, powinny otrzymać 100 ml płynów na każdy kg masy ciała,
 • Dzieci ważące od 10kg do 20 kg wyduldać dziennie powinny 1000 ml + 50 ml na każdy kg ciałka powyżej 10 kg.
 • Pamiętajmy, że płyny to soki, kaszki, zupki,
 • Ilość dziennego spożycia płynów do roku czasu nie powinna przekraczać 1,5 l dziennie.
Pozostaje, więc nam Mamom kupować dla malucha specjalną wodę, najlepiej w małych butelkach, żeby po otwarciu nie stała za długo, gotując z miarką tyle ile trzeba, żeby powtórnie nie przegotowywać, licząc z kalkulatorem ile nasze dziecię wypiło w ciągu dnia🙂 – jakbyśmy mało miały na głowie:), naszczęście to tylko teoria, w praktyce aż tak nie świruje:).
Pocieszeniem jest fakt, że już dwuletnie dziecko może pić normalną wodę🙂. Czasem jednak obostrzenia te traktuję z przymrużeniem oka, szczególnie słuchając o coraz to lepszej karnówce czy czytając takie artykuły:

http://www.wodadlazdrowia.pl/pl/9103/0/Co_ma_Gerber_do_ukrycia.html

I jeszcze wykaz wód niskozmineralizowanych:

http://www.wodadlazdrowia.pl/pl/8869/0/Wody_zrodlane.html

 • Anna Szyk

  Ja kupowałam wode do mleka i do picia w rossmannie 1l za 1,99 ostatnio w intermeche znalazłam wodę 1,5l za 1,99 zł. Herbatki robie na wodzie gotowanej z kranu. Obiadki również. Nie miałam nigdy problemów.

 • Marlena Janas

  Przeciez mozna dziecku do wodu dodac troche soku z owoców, maliny juz dośc wcześnie można podawać.Ja dziecku podaje, tylko najpierw wodę przefiltruję, mam dzbanek filtrujący Dafi, kupiłam jak tylko dowiedziałam się, ze jestem w ciaży i od tej pory innej wody nie pije, więc dziecko pije taka od samego początku 🙂