Jak wychować dziecko i nie zbankrutować. Jak wybrać najlepsze produkty dla swojej pociechy i nie dać się zwariować.

WARZYWA W DIECIE MALUCHA

SHARE
, / 2128 0

To, że warzywa są zdrowe i dobre dla dziecka to wie każdy nawet nie dzieciaty. Jeśli rozszerzanie diety zaczynamy korzystając z gotowych dań słoiczkowych to w zasadzie problem, kiedy jakie warzywo wprowadzić nie istnieje. Patrzymy na etykietkę na słoiczku i śmiało kupujemy danie odpowiednie do wieku malucha. Mama, która jednak chce gotować przysmaki sama, musi posiąść tajemną wiedzę, kiedy jakie warzywa wprowadzać, żeby małemu układowi pokarmowemu nie zaszkodzić czy tez nie potrzebnie nie wywołać alergii.

Kiedy mój smyk skończył 7 miesięcy postanowiłam coraz śmielej zaszywać się kuchni w celu przyrządzania posiłków dla całej naszej rodzinki (przepisy: Kulinarny świat dziecka). Najpierw jednak przestudiowałam kilka artykułów o warzywnej tematyce i sporządziłam małą ściągę, która zawisła na mojej lodówce i podsuwa mi pomysły na jedzonko zanim udam się na targ.

WIEK SZKRABA*
WARZYWKO
po 4, 5 miesiącu
marchewka, ziemniak, dynia
po 6 miesiącu
brokuły, kalafior, groszek zielony, brukselka, cukinia, pietruszka, seler, kukurydza, fasola szparagowa, kabaczek, kapusta włoska, biała, czerwona, pekińska, batat
po 7 miesiącu
kalarepa, soczewica, buraki, por
po 8 miesiącu
szparagi, jarmuż
po 9 miesiącu
cebula, szpinak**, szczaw, groch
po 10 miesiącu
bakłażan, pomidor, bób, papryka czerwona, kapustę kiszona, ogórek kiszony, cieciorka, czosnek, fasola, ogórek, soja
po 11 miesiącu
rzepa, cykoria
roczniak
sałata, rzodkiewka
*Wiek szkraba – określenie po 5, 6 miesiącu oznacza ze malec skończył dany miesiąc, bo jak to w różnej literaturze, jedni piszą nowości danego miesiąc jedni po skończeniu🙂
** wszędzie, gdzie czytałam szpinak należy wprowadzać po 9 miesiącu, jednak w słoiczkowym żarciu (bobovita, hipp) pojawia się już po 4 miesiącu.

Czytaj również: OWOCE W DIECIE MALUCHA

Napisz Odpowiedź