Jak wychować dziecko i nie zbankrutować. Jak wybrać najlepsze produkty dla swojej pociechy i nie dać się zwariować.

„PAMPERS” – TETRA – PIELUSZKI WIELORAZOWE

SHARE
, / 6844 4
Każdemu przyszłemu rodzicowi śnią się po nocach pieluszki jednorazowe i pieniądze, jakie na nie pójdą. W pierwszym tygodniu życia maleństwa widząc jak one szybko znikają, sny te przeobrażają się w koszmar🙂. W głowie zaczyna nam się kotłować i zaczynamy rozważać powrót do przeszłości, czyli tetra. Z tych wątpliwości korzystają eko-zwolennicy, dorzucając poczucie winny za zaśmiecania naszej planety zachęcając nas do kupna pieluch wielorazowych. I co tu wybrać, co jest najlepsze dla naszego środowiska i portfela🙂. Postanowiłam temat porządnie zbadać i jak to się okazało wszystko ma swoje plusy i minusy.

Pieluchy jednorazowe – ich największym atutem jest ogromna wygoda, ściągamy, wyrzucamy i zakładamy kolejne. Wygodne w gościach, wygodne na spacerze, niewielkie rozmiary. Coraz to nowsze, lepsze powodują, że mocz dziecka zamieniany jest w żel, przez co skóra nie ma bezpośredniego z nim kontaktu, co minimalizuje ryzyko odparzenia. Wyczytałam również gdzieś, że taki „pampers” usztywnia u noworodka bioderka. Do ogromnych minusów trzeba na pewno zaliczyć ich wpływ na środowisko (rozkład ok. 500 lat). Wada jest również to, że pupa naszego dziecka ma styczność jednak z czymś sztucznym. No i koszty, mocno uśredniając cena jednej pieluszki to ok. 50 gr. Na rynku mamy jednak wiele możliwości zminimalizowania tych kosztów. Korzystać można z promocji, lub przetestować i używać tańszych odpowiedników, które wnioskując z opinii w Internecie wcale nie trącą na jakości.
Pieluchy jednorazowe ekologiczne – są to pieluchy, które są biodegradalne w ok. 60%, pakowane są w pudełka z papieru makulaturowego. Ich minusem jest na pewno koszt (1 szt średnio około 1,50 zł) oraz dostępność (tylko w Internecie).

Pieluchy tetrowe – nasze mamy pampersów nie miały i z powodzeniem tetra u nich królowała. Na pewno jest to opcja bardziej ekologiczna, ale nie do końca. 100% ekologii można przyznać majtkom z dziurą🙂, w czasach gdzie trąbi się o oszczędności energii i wody ekologiczność tetry spada do 50 % (pampersy oczywiście mają 0%). Pupa naszego bobasa ma też bezpośredni kontakt z moczem, dlatego trzeba być czujnym, bo łatwo o odparzenia. O tym ile pracy jest przy dziecku używając tetry nie trzeba chyba pisać, zaliczam jednak to do minusów. Koszty potencjalnie są niewielkie, ale warto przy tetrowym pieluchowaniu zaopatrzyć się również w pieluchy flanelowe czy majtki ceratowe. Przy używaniu tetry malec ponoć szybciej oducza się pieluch, dzięki odczuciu mokrości.

Pieluchy wielorazowe – modowy hit, chcesz być „eko” to stosuj pieluchy wielorazowego użytku. Zwolennicy zachwalają, że wygodne, koszty mniejsze, środowisko ocalone🙂. Jeśli chodzi o ekologię to dla mnie ten sam poziom, co u tetry. Jeśli chodzi o wygodę to znacznie lepiej niż tetra, ale każdy, kto choć raz zeskrobywał z materiału kupę noworodka wie, że do jednorazówek im daleko🙂 (chociaż można zaopatrzyć się w specjalne papierki). Pomocne są również przy prawidłowym rozwoju bioder i nauki treningu czystości, do tego niektóre wzornictwo jest przesłodkie🙂. Do wyboru mamy różne rodzaje, najtańsze, jakie znalazła to koszt ok. 25 zł, w sklepie kosztują ok. 70 zł, średnia cena niezależnie od rodzaju to około 50 zł. Jest to jednak produkt używany kilkakrotnie, dlatego istotna wydaje się jakość, a ponieważ mamy do czynienia tu z materiałem trudno wyczuć czy niska cena nie oznacza niskiej jakości i szybkiego zużycia. Często też do zalet zaliczany jest jednorazowy wydatek, tyczy się to jednak pieluch tzw. One-size, tylko, że one zbierają średnie opinie, jeśli chodzi o najmłodsze pociechy, stąd można oczekiwać, że ten jednorazowy wydatek może się podwoić albo potroić. Dodatkowo jest to jednak spora suma jednorazowo w momencie, kiedy mamy mnóstwo innych wydatków, często łatwiej nam taka kwotę rozłożyć na raty (dlatego wymyślono chyba kredyty🙂). Znalazłam gdzieś również możliwość zakupu w zestawie, co zmniejsza koszty, można tez kupować używane, lecz dla mnie jest to trochę osobista rzecz, która jednak powinna być nowa.

Najbardziej jednak irytujące w pieluchach tych jest to, że gdziekolwiek o nich czytam czy oglądam konkluzja jest jedna „obliczyliśmy koszty i to naprawdę się opłaca” nikt tylko nie podaje konkretów, postanowiłam taka kalkulacje sama przeprowadzić.

Koszty po 11 miesiącach
Dodatkowe koszty
Przewidywane koszty
Suma po 2 latach
Jednorazowe*
520 zł –tyle wydaliśmy przez 11 miesięcy
+ 30 zł – majteczki ceratowe 3 szt. (tetra była zakupiona w innym celu, a użycie jej nie powoduje dodatkowych kosztów)
50 zł miesięcznie – zakładając, że wydatek utrzyma się na tym samym poziomie lub się zmniejszy,
1200 zł
Jednorazowe ekologiczne
1300 zł – obliczone w oparciu o zużycie powyższych jednorazówek
170 zł miesięcznie
3510 zł
Tetra
80 zł – zakup 40 szt. (cena ok. 2zł/szt) tyle na początek potrzeba do samego pieluchowania,
+ 50 zł – zakup 10 szt. pieluszek flanelowych (ok. 5 zł/szt)
+ 50 zł – zakup 5 majteczek ceratowych (10zł/szt)
45 zł /miesięcznie do 6 m.
55 zł/ miesięcznie powyżej 6 m.
(prąd, woda, proszek) ***
715 zł – koszty dodatkowe
1440 zł
Wielorazowe**
1200 zł – 24 pieluszek ok. 50 zł/szt – uniwersalny rozmiar.
45 zł /miesięcznie do 6 m.
55 zł/ miesięcznie powyżej 6 m.
(prąd, woda, proszek) ***
715 zł – koszty dodatkowe
2460 zł (+ ew. koszta dodatkowych wkładów)
przy  rozmiarowych pieluchach po roku koszt wzrasta o
800 zł.
przy  rozmiarowych pieluchach po 4 miesiącu koszt wzrasta o kolejne 1000 zł,
przy użyciu pieluch typu kieszonka potrzebny jest zakup dodatkowych wkładów ok. 10 zł/szt.
4260 zł – przy użyciu pieluch w różnych rozmiarach
*Kalkulacja ta jest przeprowadzona przy użyciu pieluch jednorazowych Dada z Biedronki i nocnikowaniu  od 8 miesiąca i posiłkowaniu się tetrą. Pierwszy miesiąc życia maleństwa odpada, bo zużywaliśmy pieluchy z prezentów, używałam też droższych Pampersów, ale i z promocji tańszych Huggiesów wiec się wyrównuje.
**Jeśli chodzi o zużycie pieluch to przyjęłam dane:
Noworodek  i niemowlak do 4 miesiąca życia – 10-12 pieluch na dobę
Niemowlak powyżej 4 miesiąca życia – 8-10 /dobę
Maluch powyżej 1 roku życia 6-8/ dobę przy korzystaniu częściowo z nocnika.
Mimo że z doświadczenia zużycie jednorazówek jest niższe, to dla pieluch wielorazowych te założenia są dobre, bo zmieniamy je częściej niż jednorazowe. Przy praniu co drugi dzień podwoiłam tą liczbę.
*** Koszty prania są obliczona na nastawianie pralki, co dwa dni, czyli średnio 12 pralek miesięcznie. Żeby nie koloryzować zakładając, że pralki te nie nastawiam same, ale z ubrankami zgodnie z moim doświadczeniem odjęłam w pierwszych czterech miesiącach 6 pralek (u mnie schodziły ok. dwie pralki tygodniowo), po czwartym miesiącu 4 (od tego czasu nastawiam tylko jedną tygodniowo). Dane dotyczące zużycia wody i prądu wzięłam z danych technicznych pralki i moich rachunków🙂. Zaniżyłam tez odpowiednio koszty proszku 1,5 kg -15 zł ok. 11 pralek.
Podsumowując:
– zwrot kosztów pieluszek wielorazowych zwraca się przy drugim dziecku, o ile takie nam się przydarzy🙂 a pieluchy nie ulegną nadmiernemu zużyciu.
– koszty zużycia jednorazówek mogą być większe, gdy kupujemy te najdroższe nie bacząc na promocje, albo z powodu alergii nie mamy wyjścia.
– gdyby mój fundusz rodzinny pozwalał na zakup pieluch wielorazowych to w trosce o środowisko i wygodę (w stosunku do tetry)  chętnie bym się w nie zaopatrzyła, a najchętniej w jednorazowe ekologiczne.
– dobrym rozwiązanie i najbardziej oszczędnym dla portfela i środowiska jest stosowanie wszystkich trzech rodzajów pieluch naraz. Zacząć od jednorazowych, posiłkując się tetrą, stopniowo unikając jednorazowego wydatku zaopatrywać się w wielorazowe.
– a ponieważ ostatnio zużycie jednorazówek u mnie spada, rozważam zakup pieluszek wielorazowych (do stosowania w domu), dlatego ostatnio jestem w temacie, dokładnie o rodzajach tych pieluch już niedługo napisze🙂.
– poniżej mój subiektywny ranking pieluch:
Cena
Wygoda
Ekologia
I miejsce
jednorazowe
jednorazowe
eko jednorazowe
II miejsce
tetra
eko jednorazowe
tetra
III miejsce
wielorazowe
wielorazowe
wielorazowe
IV miejsce
eko jednorazowe
tetra
jednorazowe

4 komentarze

 • Marysia Fritzsche napisał(a):

  zupelnie nie moge sie zgodzic, a pieluchuje wielo od 1,5roku z przerwami (przeprowadzki i takie tam). z wielopieluchami przeciez wszytsko zalezy od systemu- jesli to otulacze (ktorych wystarczy 4 jesli pranie jest co 2-3dni, cena produkowanych w polsce 40-70zl) i prefoldy (ok. 10zl za sztuke, ktorych potrzeba 20-30) to same pieluchy kosztuja ok. 500zl (ja wydalam 700, ale kupowalam otulacze milovii a nie np. zufizo i na poczatku kupilam tez wklady milovii, ktore odpazaly nam pupe, wiec odsprzedalam i zainwestowalam w prefoldy) + nappy fresh- 15zl co 3mies, wiadro ze szczelna pokrywka (10-20zl), po ponad roku skusilam sie na papierki do lapania kupy (mam takie, na ktorych jest napisane ze jesli kupa do nich nie trafila to mozna je kilka razy uprac) za ok. 50zl i rolka tez nam na kilka mies starczy… olejek heraciany 7zl co 3mies… piore pieluchy razem z ubraniami, zwiekszonej czetsotliwosci prania z ich powodu nie obserwuje, za to kiedy jestesmy na pampersach to o wiele szybciej zapelniamy kosz na smieci. takze u nas koszt o wiele mniejszy niz 1200zl… a w drodze kolejny potomek, dla ktorego kompletuje wlasnie stosik noworodkowy, ktory nie wyniesie nas wiecej niz 300zl…

 • mamowato napisał(a):

  Myślę, że dzięki wysadzaniu dziecka oraz tetrze i ceratce (które można zakwalifikowac, jako wielo 😉 zaoszczędziłaś sporo na jednorazówkach. Dlatego ten wynik jest tak zaskakująco niski. Wielopieluchuję od 10 miesięcy i ciężko mi mówić o cenie pieluch wielorazowych, ponieważ jestem psychofanką pieluch i mam ich zdecydowanie za dużo (spokojnie mogłabym pieluchować dzieci sąsiadów), jednak nie zgodzę się co do ilości prań. Ja piorę co 3 dni z jasnymi ciuchami syna, które i tak bym musiała prać, a nie mam ich tyle by zapełnić całą pralkę. Również nie mogę się zgodzić, że wielorazówkę zmieniasz częściej niż jednorazówkę – ja zmieniam wielo 3-5 razy na dzień (nie licząc nocy, wtedy jest albo pampek albo mega turbo kombinacja wielorazówkowa 😉 i trochę nie wyobrażam sobie zmieniać rzadziej pampersa… Jeśli wypracujesz swój system wielo, to nie jest tak, że po każdym siku musisz przebierać dziecko. No ale… ciekawe case study 🙂

 • Ewelina Ga napisał(a):

  Hej. Pieluszki jednorazowe ekologiczne można kupić również stacjonarnie w niektórych Rossmannach – Trzeba wypatrywać promocji. Udało mi się zakupić np. NATY newborn po 26 sztuk – 13,5 zł za opakowanie !!

 • Michał Kowalka napisał(a):

  Hej.Mam takie nietypowe zapytanie ,pewnie się zdziwicie ,ale zbieram pieluszki tetrowe i do kolekcji najbardziej brak tych starszych z lat 1960-1980 ,może gdzieś po kilka sztuk się znajdą?

Napisz Odpowiedź