Jak wychować dziecko i nie zbankrutować. Jak wybrać najlepsze produkty dla swojej pociechy i nie dać się zwariować.

PIELĘGNACJA OCZU U NIEMOWLAKA

SHARE
, / 4825 1
Oczka naszej pociechy od urodzenia są przedmiotem obserwacji. Każdy, bowiem chce się dowiedzieć, jakiego koloru będą🙂. Mało osób wie i ja należałam do tego grona, że bąble nasze rodzą się z niebieskim oczętami a ich kolor normuje się około 3 miesiąca, ba czasem nawet trwa to do 6. Oczy bobasa również wymagają specjalnej pielęgnacji, ponieważ jest to bardzo wrażliwy organ. Już po urodzeniu zakrapla się oczy noworodkom jednoprocentowym roztworem azotanu srebra, w celu zapobiegania przed zakażeniem drobnoustrojami, które mogły dostać się podczas porodu. W domu ochrona oczu spoczywa w naszych rękach, gdyż do 6 tygodnia dziecko nie łzawi i często dochodzi do wysuszenia spojówek, co sprawia, że są podatne na podrażnieni.

By temu zapobiec należy przemywać oczy sterylnym wacikiem (nie nadają się do tego waciki do makijażu, wata, czy lignina) zamoczonym w soli fizjologicznej. Zarówno jałowe waciki (najlepiej te o wymiarze 5cmx5cm) jak sól w ampułkach kupuje się w aptece. Na szkole rodzenia podano nam nawet instrukcje jak ten zabieg wykonać🙂. Oczka przemywamy zawsze🙂 ruchem od zewnętrznego kącika do wewnętrznego, czyli od ucha do nosa. Na jedno oko przypada jeden gazik. I tak każdego dnia po kąpieli, gazik, sól, oko, gazik do kosza, drugi gazik, sól, drugie oko i do kosza🙂
Na szczęście szybko wchodzi w nawyk, nikt jednak nie mówi, ani nigdzie nie wyczytałam jak długo ten zabieg wykonywać. Ja przez 6 tygodni przemywałam solę fizjologiczną, później przerzuciłam się na przegotowaną wodę. Zakończyłam ten ciekawy proces około 6 miesiąca, gdy buźkę małego myłam już podczas kąpieli. Wiele jednak osób od urodzenia przemywa wodą przegotowaną, a sól stosuje dopiero jak się coś z oczkami dziecka dzieje (zaczynają ropieć). W szkole rodzenia polecali również wodę sterylną do kupienia w aptece, pytałam, ale farmaceutka zrobiła tylko wielkie oczy🙂.

Napisz Odpowiedź