Jak wychować dziecko i nie zbankrutować. Jak wybrać najlepsze produkty dla swojej pociechy i nie dać się zwariować.

JAKI WYBRAĆ TERMOMETR DLA DZIECKA?

SHARE
, / 15299 7
Zakup termometru to jeden z punktów na liście wyprawkowej przyszłego rodzica, co prawda w domu zazwyczaj jakiś tam termometr posiadamy, ale rzadko nadaje się on dla niemowlaka. Moja pierwsza wizyta w sklepie z akcesoriami dla dzieci w celu zakupu termometru zakończyła się delikatnie mówiąc szokiem, kiedy pani na ladę wyłożyła mi termometry, których cena rozpoczynała się od 100 zł wzwyż, po prostu nie spodziewałam się tego🙂. Temat trzeba było przemyśleć i zaczerpnąć trochę wiedzy z internetu. Jakie więc ma przyszła Mama opcje w kwestii wyboru termometru:

  Termometr szklany – czyli taki zwykły, kiedyś wypełniony rtęcią, teraz ze względu na udowodnioną szkodliwość rtęci, wypełniony alkoholem. Średnio nadaje się dla bobasa ze względu na szklaną obudowę. Do minusów można również zaliczyć długość pomiaru ok. 3 min. Taki termometr jest niedrogi i zazwyczaj mamy go w domu (co gorsza z rtęcią), dlatego dla pociechy trzeba zdecydowanie zakupić inny model.  
  Termometr paskowy – przykładany do czoła, w celu pomiaru orientacyjnego i o tym trzeba pamiętać. Pytanie tylko, po co nam pomiar orientacyjny u niemowlaka? Na początku wydawało mi się, że to świetny pomysł, do póki nie przyszło mi go użyć. Termometr orientacyjnie pokazywał mi, pomiędzy 37 – 38 st. – dla mnie to spora różnica, która napędziła mi tylko stracha w nocy, a okazało się, żeby było zdecydowanie bliżej 37 i nie potrzebnie spanikowałam, a i tak musiałam mierzyć dokładniejszym🙂. Atrakcyjna jest na pewno cena ok. 5 zł. Szybkość pomiaru to 15-20 s.
  Termometr elektroniczny klasyczny – to takie cacko jak szklany, tylko z elektronicznym pomiarem i wyświetlaczem. W zależności od modelu pomiar zajmuje od 10 do 90 s. i bywa sygnalizowany dźwiękiem. Można zakupić taki z miękką końcówką, wtedy mamy pewność, ze maleństwa niechcący nie uszkodzimy, kiedy będzie się wiercić. Termometry niektóre mają również wodoodporną obudowę i hipoalergiczną końcówkę, podświetlany wyświetlacz i etui. Posiadam taki z firmy Babyono i kosztował mnie 12 zł.
  Termometr smoczek – to fajna opcja dla rodziców, których pociechy korzystają ze smoczka, tylko jest małe ale. Taki smoczek jest duży, dlatego u noworodka może być nie zaakceptowany. Używałam go przez kilka miesięcy do orientacyjnego pomiaru, dopóki moja pociecha nie stwierdziła, ze to fajna pikająca zabawka daleka od jego smoczusia i za Chiny ludowe nie daje sobie nim zmierzyć temperatury. Pomiar zajmuje teoretycznie minutę, o ile szkrab nie postanowi go w połowie wyciągnąć i wtedy zaczynamy od nowa🙂. Ja swój dostałam w aptece w prezencie, ale raczej 20 zł bym na niego nie wydała.
  Termometr na podczerwień – może być dotykowy do pomiaru w uchu, w buzi czy na czole albo bezdotykowy. Zabójcza na pewno jest cena (zaczyna się od 60 zł) + baterie, ale za tą cenę mamy pomiar w 1-3 sekundy. Z dokładnością też nie do końca jest tak kolorowo, ponoć zależy ona od temperatury pomieszczenia, potu na czole czy pozycji dziecka. Mierząc temperaturę trzykrotnie pod rząd można natrafić na spore rozbieżności. W zależności od modelu termometry te mają fajne bajery: pamięć pomiarów, podświetlany wyświetlacz (przydatne w nocy), automatyczny wyłącznik, możliwość pomiaru temp. mleka, wody, pomieszczenia, wskaźnik pokazujący niski poziom baterii, sygnał kończący pomiar, czy lampka kolorowa pokazując wysokość gorączki. 
  Jak widać wybór spory, zanim się na coś zdecydujemy trzeba również wiedzieć:
  – najdokładniejszy pomiar uzyskamy mierząc w pupci dziecka, orientacyjny pomiar to czoło (zależy od temp. pokoju, potu), dość dobry to: usta – pomiar zależy od jedzonych posiłków czy zapalenia jamy ustnej, paszka (czasochłonny, wymaga ciągłego kontaktu z ciałem), uszko (zależy od pozycji dziecka czy jak jest skierowany)
  – najwygodniejszy i higieniczny to pomiar na czole, najmniej w pupci i ustach.
  – najszybszy pomiar uzyskamy modelem na podczerwień, najdłuższy szklanym,
  – najbardziej ekologiczny, jest szklany, ze względu na tworzywo i brak baterii.
  A teraz troszkę mojej praktyki🙂. Moim skromnym zdaniem chybionym pomysłem jest termometr paskowy, ze względu na niedokładność pomiaru wprowadzić może jedynie panikę (skusiła mnie niska cena). Termometr smoczek to fajny gadżet na prezent, możliwość pomiaru tylko w pewnym okresie wiekowym (od około 3 miesięcy do roczku), dobry jako pomiar orientacyjny (o ile nasza pociecha używa smoczka🙂). Termometr elektroniczny z elastyczną końcówką uważałam do tej pory za najlepszy wybór, przede wszystkim ze względu na dokładność pomiaru. Dlaczego do tej pory, bo mój smyk skończył 14 miesięcy i zmierzenie mu temperatury w pupci nie jest dla niego niczym przyjemnym, a dla mnie jest sporym wysiłkiem, dlatego rozważam obecnie zakup takiego na podczerwień🙂.
  Powodzenia w wyborze!:)


  W Aptece Dziecka znajdziesz:

  7 komentarzy

  • Katarzyna Najda Lubin napisał(a):

   Dziękuje za ten tekst, zawsze się zastanawiałam jaki wybrać, teraz już wiem…

  • Jared Letti napisał(a):

   Z takich lepszych, bardziej
   zaawansowanych termometrów to na pewno bym polecała nonContact
   od Geratherm. Sprzęt jest używany w szpitalach. Dużym plusem
   jest na pewno fakt, że nie przenosi wirusów, pod tym względem jest
   bardzo higieniczny.

  • Coolka napisał(a):

   Mamy elektryczny ale jeden z tych starszych modeli, nawet nie pamietam marki. Sprawdza się wiec go nie zmienialiśmy. Podobaj mi się te nowoczesne takie gdzie wystarczy dotknąć jedynie czoła malucha.

  • Szczepan Szczepan napisał(a):

   Ktos ma haxe HW2? Dla mnie bardzo dobry stosunek cena jakośc czego więcej wymagac. Pomiar w sekundę wygląd fajny

  • Aleksandra Jamróz napisał(a):

   Z takich lepszych, bardziej trwałych
   termometrów na podczerwień to bym doradzała Non contact
   niemieckiej marki Geratherm. Sama go używam od niedawna, ale
   wcześniej to widziałam go u siostry. Idealna rzecz jak się ma
   malutkie dzieciątko w domu. Można mierzyć nawet jak dziecko leży,
   śpi itp. No i już pomijam takie kwestie jak bezpieczeństwo, bo
   sama przecież żyłam w czasach gdzie się mierzyło rtęciowymi
   które były śmiertelnie niebezpieczne dla małego dziecka.

  • Jared Letti napisał(a):

   Korzystamy
   już jakiś czas z aparatu NonContact i
   działa bardzo płynnie. Bez jakiegoś zacinania się czy wymyślania
   wyników. Dokładny pomiar w ciągu sekundy. Podczerwień akurat w
   tym modelu jest rzeczywiście dobrej klasy, łatwo wyłapuje obiekt
   który mierzy nie trzeba długo wisieć nad głową drugiej osoby, że
   w końcu IR wyłapało, a ponoć w niektórych urządzeniach tak to
   wygląda.

  • sebo arti napisał(a):

   Nie mam problemów z termometrem
   NonContact. Niemiecka jakość, 5 lat gwarancji, prosta
   obsługa. Mierzy bezdotykowo, nie przenosi po całym mieszkaniu
   wirusów. Można też nim sprawdzić sobie ile ma stopni herbata w
   szklance, albo ile jest w pokoju, także wszechstronny wynalazek,
   dużo więcej niż tylko termometr.

  Napisz Odpowiedź