Jak wychować dziecko i nie zbankrutować. Jak wybrać najlepsze produkty dla swojej pociechy i nie dać się zwariować.

BEZPIECZNA JAZDA SAMOCHODEM [wpis sponsorowany]

SHARE
, / 1512 8
Czasem wydaje nam się, że posiadamy wiedzę na jakiś temat, dopiero jak mamy wykorzystać  ją w praktyce okazuję się, że tak naprawdę jesteśmy w błędzie. Pierwsza sprzeczka po narodzinach naszego synka dotyczyła sposobu ustawienia fotelika w samochodzie. Mój szanowny małżonek był przekonany że fotelik tyłem do kierunku jazdy montuje się z przodu, a z tyłu ustawia się go normalnie. W zasadzie się mu nie dziwię, bo jak się na tym zastanawiam, to początkowo też mi się tak wydawało, ale ja byłam bogatsza o internetowy rekonesans (i instrukcje fotelika), więc bez problemu wygrałam zagład będący efektem małej sprzeczki:).

To, że fotelik trzeba używać, to nie podlega dyskusji „dla naszego pokolenia”,  bo kilkakrotnie słyszałam teksty typu: „Taki kawałek nic się nie stanie”, „Teraz to wymyślają, myśmy fotelików nie mieli i jakoś żyjecie”. Tylko czy kiedyś było tyle zagrożenia na drodze, tyle aut i to takich, nie można chyba porównywać dzisiejszych czasów kiedy normą jest, że sąsiedzi mają nawet po dwa szybkie, nowe auta w rodzinie, do czasów kiedy jak jeden sąsiad miał dużego fiata na ulicy to był „gość”.
Bez wątpienia fotelik samochodowy powinien się obowiązkowo znaleźć na liście wyprawkowej, powinien być dobrany zgodnie z wiekiem, wagą i wzrostem. Na początku zazwyczaj zaopatrujemy się w nosidełko dla niemowlaków, montować je trzeba tyłem do kierunku jazdy na tylnim siedzeniu – tak według specjalistów jest dla naszego bąbla najbezpieczniej. Nasza pociecha jednak szybko rośnie i zanim się obejrzymy czeka nas wymiana na większy model, który można montować już przodem do kierunku jazdy. Kiedy jest odpowiedni moment na zmianę?. Niemowlęce nosidełka mają przedział wagowy od 0 – 9kg lub 0 – 13kg, nikt jednak nie czeka do tej granicy i dużo wcześniej decyduję się na zakup nowego siedziska. Pytanie czy słusznie?. Często kryterium to wystające nogi dziecka, a to wystająca głowa wskazuje nam, że nasza pociecha wyrosła z fotelika, a nie dyndające stópki. Równie często, chcemy dziecko jak najszybciej posadzi przodem do kierunku jazdy, żeby podziwiało świat, traktujemy to jak jakiś cel. Usłyszałam kiedyś od mojej koleżanki „To Wojtek jeszcze tyłem jeździ, nasz synek już dawno przodem”, jakby to była licytacja z serii „moje dziecko prędzej chodzi”. Wojtuś długo jeździł tyłem bo było mi tak wygodnie, łatwiej było go zabawić, rozebrać, nakarmić podczas podróży. Nie dawało mi to jednak spokoju, czy rzeczywiście nie najwyższa pora na zmianę kierunku, ale ten artykuł rozwiał moje wątpliwości, że słusznie postępuję. Nosidełko niemowlęce w odpowiednim momencie zmieniłam, ale nasz kolejny fotelik do wagi 13 kg, może być montowany tyłem do kierunku jazdy:), a po wyżej tej wagi do 18 kg przodem.
Bywa tak, że dużo czasu poświęcamy na wybór odpowiedniego fotelika, czy ma atesty, czy pasuje nam do naszego rodzinnego auta, a brakuje nam czasu, aby poczytać jak bezpiecznie przewozić nasz największy skarb.

Napisz Odpowiedź