Jak wychować dziecko i nie zbankrutować. Jak wybrać najlepsze produkty dla swojej pociechy i nie dać się zwariować.

, / 4951 2

Kaszki dla niemowląt Holle – wykryto atropinę!

SHARE

17 grudnia Główny Inspektorat Sanitarny opublikował ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności. Chodzi o kaszki dla niemowląt Holle i wykrycie w nich obecności atropiny i skopolaminy.

Alarm dotyczy tylko i wyłącznie trzech partii kaszek tj.:

L 13219 „Bio Babybrei Hirse” data spożycia 30/04/2015;

L 13239 „Bio Babybrei Hirse Apfel-Birne” data spożycia  30/04/2015;

L 14103 „Bio Babybrei Hirse mit Reis” data spożycia  30/11/2015.

Zagrożenie wynika z obecności organicznego związku chemicznego z grupy alkaloidów (atropiny i skopolaminy), którego obecność w produktach żywnościowych jest nie dopuszczalna.

Spożycie tych związków może spowodować krótkoterminowe negatywne skutki zdrowotne, na przykład, rozszerzone źrenice, zmiany rytmu serca, suchość w ustach, zaparcia, zatrzymanie moczu i zaczerwienienie skóry. Substancje chemiczne obecne w produkcie zostaną wydalone z organizmu, a tym samym nie ma zagrożenia długoterminowego.

Co należy zrobić? Najpierw sprawdzić czy nasza kaszka pochodzi z tej serii i zaprzestać jej spożycia. A jeśli nasza pociecha je spożyła to postępować zgodnie z poniższą instrukcją:

Jeśli twoje dziecko spożyło któryś z wymienionych produktów i nie wykazywało żadnych z opisanych objawów w ciągu 30 minut – do 24 godzin po spożyciu produktu, jest mało prawdopodobne, że zostało narażone na zagrożenie. Poziomy wykrytych substancji chemicznych w produktach są stosunkowo niskie i nie powinny wywoływać niepożądanych działań. Jest mało prawdopodobne, aby spożycie tych produktów wywołało objawy niepożądane.

Oficjalne stanowisko dystrybutora firmy Victualia:

Powód wycofania.

Państwowe laboratorium w Niemczech wykryło ślady naturalnych alkaloidów tropanowych w próbkach kaszek jaglanych pełnoziarnistych BIO (Holle Organic Millet Porridge) i kaszek jaglanych pełnoziarnistych BIO jabłko-gruszka (Holle Organic Millet Porridge Apple-Pear) o numerach serii podanych powyżej.

Pragniemy zapewnić bezpieczeństwo, uniknąć wszelkiego ryzyka wobec małych dzieci, a także uniknąć pogorszenia naszej dobrej opinii w toku dyskusji prowadzonych w różnych laboratoriach co do wyników ich badań i ocen. Dlatego dobrowolnie wycofujemy z rynku trzy partie produktów kaszek Holle.

Obecnie nie istnieją oficjalnie weryfikowane standardowe metody pomiaru w celu wykrywania alkaloidów tropanowych.

Państwowe laboratorium niemieckie wykryło ślady alkaloidów tropanowych w kaszkach Holle w oparciu o własną, wewnętrzną metodę pomiaru.

Alkaloidy tropanowe to naturalne substancje z nasion chwastów w uprawach prosa. Staranna uprawa pozwala na ich wyeliminowanie. Rok temu Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i jego niemiecki odpowiednik, Federalny Instytut Oceny Ryzyka (BfR) podniosły problem śladów nasion takich jak nasiona lulka czarnego, jakie zawsze są obecne w żywności. Umieszczono je w kategorii niepożądanych i oceniono ich ryzyko. Wskutek tego oficjalne laboratoria zajęły się tymi alkaloidami, aby opracować własne metody referencyjne. Śladowe ilości, jakie zgłosiły one po zastosowaniu tych metod, są obecnie przedmiotem ostrzeżeń, a produkty z nimi są wycofywane. Nie istnieje jeszcze obowiązująca metoda standardowa.

W oświadczeniu z listopada 2013 r. Federalny Instytut Oceny Ryzyka (BfR) stwierdził, że dotąd nieznane były mu żadne przypadki niekorzystnego wpływu na zdrowie niemowląt, małych dzieci lub konsumentów z innych grup wiekowych spowodowane spożyciem żywności zawierającej ślady alkaloidów tropanowych.

Bardzo żałujemy, że do tej sytuacji doszło, i pragniemy przeprosić za wszelkie niedogodności tym spowodowane

Ostrzeżenie GIS

Wyjaśnienia sprawy są w toku i dzieje się to w Szwajcarii. Kaszki dla niemowląt Holle to jednej z moich ulubionych kaszek, które podawałam chłopakom, mam nadzieję że sprawa będzie miała pozytywny finał 🙁

2 komentarze

Napisz Odpowiedź